Wydawać by się mogło, że rola betonu w świecie budownictwa została dość sztywno zdefiniowana. Jednak w tych czasach może być inaczej. Okazuje się bowiem, że bazując na nowoczesnych trendach możemy wejść w posiadanie takich elementów wyposażenia wnętrz, jakie będą wykonane z tego jakże wąsko pojmowanego materiału. Lampa z betonu? To już nie jest ani fanaberia, ani luźna koncepcja rodząca się w innowacyjnych studiach projektowych. Działają dziś firmy wyspecjalizowane w produkcji oświetlenia z oprawami betonowymi i stopniowo przestają one stanowić ewenement. Oczywiście nie w każdym wnętrzu lampa z betonu sprawdzi się tak samo dobrze.

Raczej trudno wyobrazić sobie ją jako część klasycznej stylizacji znanej z większości polskich domów i mieszkań. Jednakże już wszelkie industrialne kreacje mogą już operować takim atrybutem. Świetnie wiedzą to aranżerzy pomieszczeń, jacy pracują na co dzień przy urządzaniu loftów. Lokale, które wcześniej spełniały zazwyczaj funkcje przemysłowe (na przykład w budynkach dawnych fabryk) da się z powodzeniem zamienić w przestronne i bardzo komfortowe mieszkania. Sposoby na lżejszy beton Oświetlenie w takich miejscach może bazować na rozwiązaniach znanych ze sklepów, czyli na przykład na reflektorach ekspozycyjnych z diodami LED lub żarówkami w technologii halogenowej. Mają one specyficzną, dość surową formę i kojarzą się bardziej ze światem techniki aniżeli z przytulnością wnętrza.

Jednak przy odrobinie kreatywności jesteśmy w stanie zaadaptować je do wymagań domowego designu. Podobnie sprawy mają się z oprawami betonowymi, które wcale nie muszą być postrzegane jako zbyt ciężkie i mało praktyczne. Życie pokazuje, że bywa inaczej. Znaczna waga jest rzecz jasna cechą każdej lampy jaka będzie wykonana z betonu. Producenci szukają jednak pewnych furtek, wykorzystując do produkcji na przykład specjalne mieszanki lekkiego surowca – często nieprzydatnego na budowie, ale znakomitego z punktu widzenia wyrobu oświetleniowych dodatków. Można również, bazując na odpowiednich technologiach, wykonać oprawę betonową pustą w środku, co automatycznie zmniejszy jej wagę.

Tak czy siak podczas montażu takiego oświetlenia trzeba mieć na względzie znaczne gabaryty lamp i zadbać o wszelkie kwestie bezpieczeństwa.