Istnieją różne typy oświetlenia, po które sięgają z entuzjazmem konsumenci z różnych stron świata. Nie ma w tym nic dziwnego. Producenci prześcigają się w oferowaniu nabywcom takich rozwiązań, które będą dla nich w pełni zadowalające i sprawią, że w pomieszczeniach będzie jasno, a jednocześnie koszt zużycia energii będzie możliwie najniższy. To nie zależy wyłącznie od opraw, na które się zdecydujemy – w gruncie rzeczy mają one na to relatywnie niewielki wpływ. Kluczowe jest źródło światła, a więc mówiąc najogólniej użyta żarówka bądź świetlówka. Część lamp ma je wbudowane fabrycznie, co bywa atutem, a czasami problemem (głównie w przypadku awarii żarnika). Jeśli chodzi o rodzaje oświetlenia, które muszą znaleźć się w każdym domu i praktycznie w każdym miejscu użyteczności publicznej, na pewno trzeba wspomnieć o rozwiązaniach sufitowych. Cechuje je duża odmienność w zakresie technicznym. Głównie chodzi o liczbę obsługiwanych źródeł światła. Są oświetleniowe oprawy sufitowe, które mają miejsce na jedną żarówkę lub na kilka. Jedne mają charakter statyczny, inne są reflektorami, możemy więc zdecydować, w jaką stronę ma padać światło i co dokładnie we wnętrzu ma doświetlać.

Dobór opraw musi być trafny i rozsądny Opcji jest sporo, a klienci zawsze muszą wybrać taką, która będzie im odpowiadać. Nie należy bowiem wybierać oświetlenia w oderwaniu od realiów danego wnętrza. Im lepiej się ono prezentuje, tym lepiej, a na jego walory wpływa każdy element. Brzydka lub niepasująca do całości lampa natychmiast rzuci się w oczy każdemu. Warto więc postawić na oprawy sufitowe, jakie wyróżnia stylowy design. Klasyczny lub nowoczesny – możliwości jest całkiem sporo. Czasami stawiamy na eklektyzm – trafnie skomponowany może okazać się strzałem w dziesiątkę. Odnośnie właściwych źródeł światła w oprawach sufitowych, musimy myśleć ekonomicznie. Wniosek jest prosty. Żarówki LED są w tej chwili poza konkurencją. Zarówno gdy chodzi o żywotność i niski koszt pracy, jak też jakość emitowanego światła.

Trzeba pamiętać, że lampy sufitowe w licznych pomieszczeniach są użytkowane co najmniej kilka godzin w ciągu doby, więc ich działanie ma bezpośrednie przełożenie na wysokość rachunków za energię elektryczną.